wstecz

Brak zdjęć i niewystarczający opis w ogłoszeniu

Oferty mieszkań bez załączonych zdjęć  ani opisu do ogłoszenia powinny od razu wzbudzać podejrzenie. Właścicielowi któremu zależy na wynajęciu swojego mieszkania powinien włożyć chociaż odrobine wkładu własnego w zamieszczana ofertę a przyszły najemca w ten sposób zaoszczędzi czas i niepotrzebne wizyty w mieszkaniu którego nigdy nie zdecydowałby się wynająć. Ogłoszenia często koloryzują rzeczywistość dlatego zanim zdecydujemy się oglądać mieszkanie warto wypytać właściciela o wszystkie niezbędne informacje. 
 

O co warto zapytać?

Jest mnóstwo informacji o które należy zapytać w pierwszej kolejności tak by zaoszczędzić czas i pieniądze zarówno sobie jak i właścicielowi nieruchomości.
 

1.Rodzaj ogrzewania

Bardzo istotna kwestia o której studenci pierwszych roczników nie zdają sobie sprawy. Mieszkania w nowych budownictwach maja zazwyczaj ogrzewania miejskie wliczone w cenę czynszu administracyjnego. Są to najbezpieczniejsze formy zapewnienia sobie ciepła zima ponieważ zaoszczędzą nam niepotrzebnych dopłat w trakcie zimy jak i zaraz po zakończeniu sezonu grzewczego. W kamienicach w centrum miasta czy na Kazimierzu zazwyczaj mamy doczynienia z ogrzewaniem gazowym bądź elektrycznym. Zanim zdecydujemy się na mieszkanie z taka forma ogrzewania powinniśmy się dwa razy zastanowić i przekalkulować sytuacje. Nie dajmy się zwieść obietnica ze 200zl wystarczy aby ogrzać całe mieszkanie! Warto zapytać właściciela o rachunki które dadzą nam pełen obraz tego ile może nas to kosztować.

 

2. Ilość pokoi

Pewnie wielu z Was spotkało się ze sporym zaskoczeniem oglądając mieszkanie ze zamiast trzech pokoi zastajemy w rzeczywistości dwa albo jeden. Jeżeli szukamy mieszkania studenckiego ważne aby pokoje były niezależne. Warto w pierwszej rozmowie zweryfikować treść ogłoszenia czy aby na pewno w mieszkaniu są dwa niezależne bądź trzy niezależne pokoje.

 

3. Dodatkowe opłaty

Wysokość czynszu ofertowego to kwota tylko i wyłącznie dla właściciela bez zaliczki na czynsz administracyjny, media czy ogrzewanie. Dlatego warto od razu przeliczyć ile szacunkowo wyniosą nas opłaty. Przy 4-5osobach opłaty z czynszem mogą wynieść nawet 600-800 złotych. 

 

4. Strefa płatnego parkowania

Jeśli mamy samochód i chcemy zaoszczędzić na parkowaniu warto sprawdzić czy w miejscu gdzie chcemy wynająć mieszkanie jest strefa płatnego parkowania. Oczywiście osoby chcące mieszkać w samym centrum tuż przy Rynku oraz na Kazimierzu musza liczyć się z tym ze będą musiały zapłacić za parking. Fajnym rozwiązaniem jest możliwość tymczasowego zameldowania w mieszkaniu tak aby mieć możliwość wyrobienia karty mieszkańca co daje nam możliwość parkowania samochodu za jedyne 15 zł miesięcznie. Potrzebna jest do tego zgoda właściciela nieruchomości.

W nowych budownictwach istnieje możliwość wynajęcia miejsca postojowego bądź miejsca w garażu podziemnym. Cena takiego miejsca to kwota miedzy 150 zł a nawet 350 zł. Na pewno ułatwi nam to życie codzienne oraz zaoszczędzi trochę nerwów.

 

5. Wyposażenie i umeblowanie mieszkania

Może zdarzyć się tak że zdjęcia widoczne na zdjęciach w ogłoszeniu są nieaktualne a wyposażenie mieszkanie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dlatego ważne aby zapytać właściciela o umeblowanie mieszkania oraz ewentualne dokupienie niezbędnego wyposażenia. Jeżeli już decydujemy na kupno mebli we własnym zakresie warto przemyśleć możliwość wynajęcia mieszkania na dłużej niż rok.

 

Na koniec pamiętajmy o spisaniu odpowiedniej umowy najmy oraz protokołu przekazania lokalu wraz ze spisaniem liczników wody ciepłej, zimnej, energii elektrycznej, gazu oraz ogrzewania tak aby móc się rozliczyć z właścicielem zgodnie ze stanami licznika. Jest to kwestia o tyle istotna, że w ten sposób zaoszczędzimy niespodziewanych i nagłych kosztów związanych z nieopłaconymi rachunkami ze strony wcześniejszych najemców.  

 

Skontaktuj się ze mną

Marcin Łokaj

888338222

m.lokaj@m2-broker.pl

Zostaw nr - oddzwonię

0% prowizji za zakup Prowizji na zakup
nieruchomości z
m2-Broker na
Rynku Pierwotnym
sprawdź
Zakup nieruchomości 10-90 Wymarzone mieszkanie
na wyciągnięcie ręki!
W systemie 10/90
to możliwe
sprawdź

Co nas wyróżnia?

Pasja

Oferta

Mobilność

Eco